SAĞLIKLI YAŞAM

Kozmetikte ‘Kendin Yap!” dönemi!

Tüketici artık daha bilinçli tercihler yapıyor. Bu durum da birçok sektör gibi kozmetik sektöründe de köklü değişikliklere neden oluyor. Canlılara zarar vermeden üretilen, organik ürünler tercih ediliyor.

“Sektörde neler değişiyor?” sorumuzu cevaplayan Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman, “Çeşitli hassasiyetler ile kozmetikte ‘Kendin Yap’ eğilimi başladı ve artarak devam ediyor” dedi.

Kozmetik sektöründe organik ve doğal içeriklerin daha çok tercih edildiği bir döneme girildiğini belirten Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman, “Çevre ve hayvan duyarlılığının özellikle y ve z kuşaklarında karşılık bulması, sektörde birtakım değişiklikleri zorunlu kıldı. Vegan içeriklerin kullanılması, ürün geliştirme süreçlerinde hayvanların kullanılmaması bir zorunluluk haline geldi. Günümüz tüketicisi bu konularda oldukça hassas ve markaları yakından takip ediyor. Pandemi ile birlikte “do it yourself” yani “kendin yap” eğilimi başladı ve artarak devam ediyor. Tüketiciler bakım ürünlerini kendileri yapmaya başladı. Bundan dolayı özellikle bitki özleri ve yağlarına yönelik talepte de ciddi artışlar bekliyoruz” dedi.

  • Markalar sürdürülebilir yaşam konusunda ne gibi adımlar atacak?

Markaların sürdürülebilir yaşam konusunda ne gibi adımlar atacağını sorduğumuz Kahrıman, “Kullanılan ambalajlardan, üretim süreçlerine kadar birçok konuyu birlikte ele almak gerekiyor. Ürünün üretilirken kullandığı girdiler, yenilebilir enerji kaynaklarından istifade edilmesi, atıkların bertarafı ve geri dönüştürülebilir olması, karbon emisyonun düşürülmesi konuları öncelik olmaya başlayacak. Yeşil Mutabakat’ın da devreye girmesi ile birlikte sürdürülebilirlik konusu bütün firmaların en önemli gündem maddelerinden biri olacak” yanıtını verdi ve şöyle sıraladı:

  • Firmalar yenilebilir enerji kaynaklarına yönelecek.
  • Karbon emisyonunu düşürmek için firma içi ve dışında zorunlu faaliyetler yürütecek.
  • Geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımı zorunlu olacak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu